Apple iPhone 8 Refurbished
The refurbished iPhone 8 combines 4,7" display, Apple A11 Bionic chip, 12 MP camera. Released in 2017, is tested, unlocked, and delivered ready to use, with a 3-year warranty.
Performance with the Apple A11 Bionic
The Apple A11 Bionic chip remains comfortable for everyday iOS tasks: social media, browsing, streaming, and photography remain quick experiences.
A display for media and productivity
The 4,7" (Retina IPS LCD) display retains sharpness, reliable color calibration, and enough brightness for indoor and moderate outdoor use.
Photography and video
The camera system (12 MP) is built for real-world use — quick photos, stabilized video, and capture in varied conditions. The 7 MP front camera covers video calls and selfies clearly.
Specifications table
| Brand | Apple |
| Model | iPhone 8 |
| Release year | 2017 |
| Condition | Refurbished |
| Display | 4.7" |
| Display type | IPS LCD Retina |
| Resolution | 750 x 1334 pixels |
| Processor | Apple A11 Bionic |
| RAM | 2 GB |
| Rear camera | 12 MP |
| Front camera | 7 MP |
| Battery | 1,821 mAh |
| Charging | Lightning - Qi 7.5W wireless |
| Operating system | iOS 11 (upgradable to iOS 16) |
| Connectivity | Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC, 4G LTE |
| Water resistance | IP67 |
| Dimensions | 138.4 x 67.3 x 7.3 mm |
| Weight | 148 g |
| Materials | Aluminum, glass |
| In the box | Equipment, iSell & Repair exclusive packaging, charging cable |
Apple iPhone 8 Refurbished
added to your cartEnhance your purchase
Add the most popular extras for extra peace of mind from day one.
Power Adapter USB-C de 20W
Screen Protector 3D+ for iPhone TECFY




















