Apple iPhone X Refurbished
The refurbished iPhone X combines 5,8" display, Apple A11 Bionic chip, 12 MP camera. Released in 2017, is tested, unlocked, and delivered ready to use, with a 3-year warranty.
Performance with the Apple A11 Bionic
The Apple A11 Bionic chip remains comfortable for everyday iOS tasks: social media, browsing, streaming, and photography remain quick experiences.
A display for media and productivity
The 5,8" (Super Retina OLED) display delivers deep blacks, high contrast, and saturated colors — great for video, photos, and games.
Photography and video
The camera system (12 MP + 12 MP) is built for real-world use — quick photos, stabilized video, and capture in varied conditions. The 7 MP front camera covers video calls and selfies clearly.
Specifications table
| Brand | Apple |
| Model | iPhone X |
| Release year | 2017 |
| Condition | Refurbished |
| Display | 5.8" |
| Display type | Super Retina OLED |
| Resolution | 1125 x 2436 pixels |
| Processor | Apple A11 Bionic |
| RAM | 3 GB |
| Rear camera | 12 MP + 12 MP |
| Front camera | 7 MP |
| Battery | 2,716 mAh |
| Charging | Lightning - 7.5W wireless charging |
| Operating system | iOS 11 (upgradable to iOS 16) |
| Connectivity | Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC, 4G LTE |
| Water resistance | IP67 |
| Dimensions | 143.6 x 70.9 x 7.7 mm |
| Weight | 174 g |
| Materials | Stainless steel and glass |
| In the box | Equipment, iSell & Repair exclusive packaging, charging cable |
Apple iPhone X Refurbished
added to your cartMelhora a tua compra
Adiciona os extras mais escolhidos para garantir mais tranquilidade desde o primeiro dia.
Screen Protector 3D+ for iPhone TECFY
Liquid Silicone Case Black for iPhone TECFY


















